Historie

Nápad pořádat letecký den v blízkosti Prahy vznikl v hlavě tehdejšího náčelníka klubu MK Lipence Tomáše Fialy. Toho času se dělal letecký den v Nesvačilech a členové klubu MK Lipence si řekli proč nezkusit něco podobného. V roce 1997 tak uspořádali první ročník. Zájem o tuto akci byl, k překvapení pořadatelů, ze strany pilotů veliký a diváků přišlo také hodně. A tak slovo dalo slovo a vznikla nová tradice.

Jak vznikl název Lipenecký Obr ? Jednak z umístění akce a jména pořádajícího klubu. Dále mělo být na první pohled jasné o jaké modely jde. To znamená, že se zde budou prezentovat letadla o rozpětí “větším” než 2,3m. Ano tenkrát šlo o tzv. “Obry”. Na startu prvního ročníku bylo okolo 60 modelů.

Dalšími ročníky se počet předvedených modelů zvyšoval a návštěvnost diváků strmě rostla. Postupem času také došlo ke zvětšování modelů a proto se musela upravit dráha ke startu velkých modelů, tak i zabezpečit maximální bezpečnost diváků, která se dodržuje na vysoké úrovni dodnes. V roce 2002 kdy se měl konat 6. ročník Lipeneckého Obra došlo při povodních k totální devastaci letiště a 6. ročník se nekonal. S velkým pracovním nasazením všech členů klubu se toto letiště uvedlo do letu schopného provozu v září roku 2002. Bohužel Obra se po organizační stránce už zajistit nepodařilo.

Od roku 1997 do roku 2005 se konal Lipenecký Obr pod vedením tehdejšího náčelníka Tomáše Fialy a vznikla tak celorepublikově uznávaná modelářská show. V roce 2006 po změně staro-nového náčelníka se Lipenecký Obr pořádal pod vedením Mirka Macků (založil MK Lipence a byl náčelníkem od roku 1970 do roku 1995) a touto změnou byla posunuta pomyslná laťka zase o něco výše. V roce 2008 byl zvolen nový náčelník klubu Marcel Hladík a Lipenecký Obr byl organizačně změněn. Je finančně podpořen sponzory, bez kterých by se tato akce nedala pořádat na evropské úrovni, na kterou se díky posledním ročníkům zařadila. Členové organizačního výboru čerpají z vlastních zkušeností z účastí na prestižních zahraničních modelářských show. To nejlepší z těchto akcí se vždy snaží aplikovat v dalším ročníku Lipeneckého Obra. Tímto přístupem se zvedá organizační úroveň a popularita Lipeneckého Obra.

Aktuálně se hlásí více pilotů než je možné odpovědně zařadit do hlavního programu, pořadatelé se samozřejmě snaží divákům představit největší možný počet modelů, ovšem s důrazem na bezpečnost všech zúčastněných.

Z Lipeneckého Obra se dnes stala prestižní a společenská událost o které se mluví v superlativech nejen u nás ale i v zahraničí. Na přípravě, organizaci a chodu celé akce se podílí celá členská základna MK Lipence (cca 120 členů). Pro nové ročníky už dnes organizační team připravuje další novinky, jak pro piloty a jejich mechaniky, tak i pro diváky.

Doufáme, že podpoříte tuto akci svou návštěvou a dáte tak najevo pilotům, mechanikům a organizátorům, že tato akce má své místo mezi modelářskými akcemi pořádanými v České republice.

Všem divákům, kteří se chystají na 15. Lipeneckého Obra předem děkujeme a budeme se snažit jako vždy, zajistit to nejlepší co je možné na modelářském nebi nejen v České republice, ale i v zahraničí vidět.
Přejeme Vám skvělou podívanou

MK Lipence team

 

Fotografie z povodní v roce 2002:

[nggallery id=12]